Your personal travel web creator

ANGKOR WAT

ANGKOR WAT

Najväčšie duchovné hlavné mesto bájych Khmérov na 100 km2

Angkor Wat (/ˌæŋkɔːr ˈwɒt/; Khmer: អង្គរវត្ត, Sanskrit: अकुंर वट) je bývalé hlavné mesto Khmérov v Kambodži a najväčší chrámový komplex na svete. Má rozlohu 1 626 000 m2. Pôvodne postavený ako hinduistický chrám, zasvätený bohu Višnuovi pre Khmérsku ríšu kráľom Suryavarmanom 

Počas 12. storočia sa postupne  premenil na budhistický chrám. Tak je aj  popisovaný ako „hindu-budhistický“ chrám.

Angkor Wat bol postavený na príkaz khmérskeho kráľa Suryavarmana II na začiatku 12. storočia v Yaśodharapura  hlavnom meste Khmérskej ríše, ako jeho štátny chrám, aj mauzoleum pre panovníka.

SVETOVÝ UNIKÁT

Objavený až v roku 1820

Angkor je obrovský komplex viac ako 1000 chrámov, svätýň a hrobov, ktoré tvoria virtuálne mesto veží v džungliach severnej Kambodže na ploche 50 km štvorcových neďaleko mesta Siem Reap. Jeho súčasťou je najväčší svetový chrám hinduistického boha Višnu, Angkor Wat  (mestský chrám), z 12. storočia, ktorý sa môže zdať trochu mimo pravidiel v budhistickej Kambodži, ale tento veľkolepý pomník je najväčším pokladom hinduistického kráľovstva, ktoré sa rozprestieralo až po Mjanmarsko, Laos a južnú Čínu. Dokonca aj v regióne, ktorý je tak bohato obdarený chrámami ako juhovýchodná Ázia, Angkor Wat je niečo neobvyklé - doslova, reprezentácia neba na zemi, vytesaný z tisícov pieskovcových kvádrov a ozdobený od podlahy k stropu rezbami s legendami z Ramayana, Mahabharata a Puranas.


Dejiny

Chrám nechal postaviť okolo prvej polovice 12. storočia kráľ Súrjavarman II. Chrámový komplex je postavený na obdĺžnikovom území 1 500 x 1 300 metrov a jeho rozloha 2 km² ho robí najväčšou náboženskou pamiatkou na svete. Obklopuje ho až 190 m široká vodná priekopa, ktorá nedovolí okolitej džungli, aby ho pohltila. Za vnútornými hradbami žil kráľ, jeho dvor a chrámový personál. Od roku 1863 je Angkor Wat zobrazovaný na vlajke Kambodžského kráľovstva a do zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol zapísaný v roku 1992. Ročne ho navštívi vyše 2 miliónov turistov.


Objavenie chrámu

Jeden z prvých návštevníkov zo západu bol portugalský mních Antonio da Magdalena v roku 1586, ale znovuobjavil ho francúzsky biológ Henri Mouhot v roku 1820.


Doprava

Z medzinárodného letiska pri Siem Reap sa dostanete k tomuto chrámu, vzdialenému 7 km, autom so šoférom, motocyklom so šoférom, na bicykli alebo najlepšie na všadeprítomnom tuk-tuku.